přeskočit k navigaci »

úvodní stránka » incentivní nabídka » Zajímavá města a obce v Karlovarském kraji

Zajímavá města a obce v Karlovarském kraji

Karlovarský kraj ukrývá mnoho architektonických památek i přírodních krás. Vypravte se za jejich poznáním do těch nejzajímavějších měst a obcí.

Karlovy Vary

Největší české lázeňské město bylo založeno ve 14. století císařem Karlem IV. Za unikátní lázeňskou léčbou sem míří tisíce turistů ročně. Dlouhá lázeňská historie dala městu i celou řadu výjimečných památek včetně několika kolonád, církevních staveb, lázeňských hotelů, rozhleden apod.

 • Mlýnská, Vřídelní, Sadová a Zámecká kolonáda
 • Vřídlo
 • Zámecká věž
 • Kostel sv. Máří Magdalény
 • Pravoslavný koste sv. Petra a Pavla
 • GH Pupp
 • Rozhledna Diana
 • Městské divadlo
 • a mnoho dalších

Ostrov

Město Ostrov leží na úpatí Krušných hor, asi 10 minut jízdy od Karlových Varů. Historická část města se pyšní celou řadou historických budov postavených v románském, gotickém i renesančním slohu. K nejvýznamnějším památkám patří hřbitovní kostel sv. Jakuba Většího z první poloviny 13. století. Dalším lákadlem je nově zrekonstruovaný klášterní areál "Posvátný okrsek" a ostrovský zámek, který obklopuje malebný zámecký park.

Bečov nad Teplou

Bečov byl založen již ve 13. století. Nejvýznamnější památkou je komplex hradu a zámku. Kromě dobových interiérů ukrývá románský relikviář sv. Maura, který je unikátní ukázkou středověkého zlatnictví z 1. třetiny 13. století. Ne nadarmo se svým významem řadí hned za české korunovační klenoty.

Loket

Město Loket a místní středověký hrad založený již ve 13. století patří k nejoblíbenějším místům v Karlovarském kraji. Hrad nabízí unikátní expozice útrpného práva v hradním vězení, výstavy porcelánu, expozici zbraní a celou řadu pověstí a legend. V podhradí najdete další cenné historické stavby ­ kostel sv. Václava, budovu radnice atd.

Cheb

Město Cheb se svou hradní pevností plnilo již od 12. století důležitou funkci při obraně hranic. Z původní stavby dnes zbylo už jen torzo, ale i tak stojí za návštěvu. Historie města je také spjata s osobností Albrechta z Valdštejna, který tu několikrát s vojskem pobýval a nakonec tu byl také v budově dnešního muzea zavražděn. Muzeum, stejně jako většinu dalších historicky významných staveb, najdete na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.

 • soubor měšťanských domů ze 13. století ­ Špalíček
 • kostel sv. Mikuláše
 • kostel sv. Václava
 • Františkánský kostel s křížovou chodbou
 • a další...

Lázně Kynžvart

Město Lázně Kynžvart nenabízí jen golfové hřiště a lázně, které jsou určeny dětem, ale také renesanční zámek s rozlehlým zámeckým parkem. Expozice zahrnuje sbírky bývalého rakouského kancléře Metternicha, z nichž nejvyhledávanější je asi kabinet kuriozit s egyptskými mumiemi, hřebenem Marie Terezie, psacím stolem Alexandra Dumase a dalšími zajímavostmi.

Horní hrad

Zámek Horní Hrad (původně středověký hrad Hauenstein) sloužil k ochraně obchodní stezky vedoucí údolím Ohře. Původní hrad byl během 19. století přestaven v prostorný zámek ve stylu anglické novogotiky. Ve 20. století však hrad značně zchátral. V současné době probíhá jeho postupná rekonstrukce a tak mohl být opět zpřístupněn veřejnosti. Expozice provádí návštěvníky nejen historií hradu, ale také jeho postupnou obnovou. Součástí komplexu je také arboretum s botanickou zahradou.

Chyše

V obci Chyše najdete novogotický zámek, který vznikl na místě původní tvrze z 12. století. Za povšimnutí stojí nejen zámecké interiéry, ale také expozice věnovaná Karlu Čapkovi, který tu pobýval, tajemné zámecké podzemí a rodinný pivovar. Kromě zámku najdete v Chyši několik dalších, převážně církevních památek.

Seeberg (Ostroh)

Hrad Seeber patří k nejstarším místům v kraji. Oblíbil si ho pro to J. W. Goethe nebo Božena Němcová. Najdete tu unikátní románskou čapí věž a gotický jižní palác. Interiéry zase ukrývají nábytek z 19. století, výstavu dobového oblečení a černou kuchyni s původním nádobím. Součástí expozice je také malý skanzen, který ilustruje život chebských venkovanů v 19. století.

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně jsou po Karlových Varech druhými největším lázněmi v České republice. Podobně jako v Karlových Varech tu najdete celou řadu unikátních minerálních pramenů a také historických lázeňských staveb. Kromě lázeňských kolonád, pavilonů a altánů obklopených zelení je velkým lákadlem také Zpívající fontána. Nelze opomenout ani významné církevní stavby, Miniaturpark a krásy blízké chráněn krajinné oblasti Slavkovský les.

Františkovy Lázně

Lázeňské městečko bylo založeno na počest císaře Františka I. Léčí se zde především ženské neomci a sterilita. Významné lázeňské památky jako kolonády, pavilony a altány postavené především v empírovém a klasicistním slohu najdete rozeseté v městské zeleni prakticky na každém rohu. Kromě lázeňské architektury stojí za zmínku také městské muzeum, chrám sv. Jakuba, rozhlednu Salingburg nebo oblíbený bazénový komplex Aquaforum.

 
Carlsbad Convention Bureau, o.p.s.

Carlsbad Convention Bureau, o.p.s.
Husovo náměstí 270/2
360 01 Karlovy Vary
Česká republika

Mob.: +420 777 486 093
info@carlsbad-convention.cz